Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

Częstochowa: Rzeźby balansujące na Starym Rynku. Projekt z funduszy UE

Zawieszone na linach rzeźby przedstawiające znane postaci - jak Charlie Chaplin i Philippe Petit - ale także bawiące się dzieci i sportowców będzie można podziwiać na Starym Rynku w Częstochowie. Docelowo rzeźb balansujących ma być 14.

To część finalizowanego właśnie projektu rewitalizacyjnego Starego Rynku, którego celem było wyeksponowanie pozostałości Ratusza Starej Częstochowy i nowa aranżacja przestrzeni placu.

Postaci zawieszone na płytą rynku stworzą kolekcję pod nazwą "Teatrum - Igrce Częstocha" - od legendarnego założyciela Częstochowy. Ich autorem jest Jerzy Kędziora - częstochowski rzeźbiarz, medalier i projektant wnętrz, autor oryginalnych balansujących rzeźb, które są prezentowane w wielu miejscach kraju i za granicą. W Częstochowie Kędziora jest autorem m.in. pomnika ks. Jerzego Popiełuszki w alei Sienkiewicza, pomnika Louisa Armstronga przy Filharmonii Częstochowskiej oraz popiersia Kazimierza Pułaskiego w Parku Staszica.

"Montaż jest nie lada wyzwaniem, co było można zaobserwować przy czwartkowej wietrznej pogodzie już w czasie wieszania pierwszej rzeźby - 'Sztukmistrzyni'. Obok niej pierwszą grupę rzeźb stanowią 'goście specjalni': Charlie Chaplin w gagu z balonami oraz słynny francuski linoskoczek Philippe Petit, który m.in. w 1974 r. przeszedł na linie między wieżami World Trade Center w Nowym Jorku" - opisują częstochowscy urzędnicy.

"Takiej prezentacji nie ma w Polsce ani w Europie"

Kolejne grupy postaci będą tworzyć - jak zapowiada Kędziora - m.in. bawiące się dzieci, sportowcy i szczudlarze. Artysta przygotował zestaw 20 rzeźb, a ostatecznego wyboru 14 z nich dokona już na placu budowy. Zdecydują o tym czynniki przestrzenne oraz techniczne możliwości montażowe.

W zestawie rzeźb branych pod uwagę są, oprócz montowanych 19 listopada, m.in. "Dziewczynka na kole", "Młodzieniec z wiatraczkami", "Dziewczynka z szarfą", "Lalkarz", "Dzwonnik", "Złota piłka - sportowiec", "Atleta nad poprzeczką", "Skaczący do wody" i różne postaci szczudlarzy.

"Projekt jest bez precedensu, rzeźby są unikatowe. Takiej prezentacji postaci balansujących nie ma w Polsce ani w Europie. Wrażenie powinna robić też gra świateł przy fontannach i pawilonie, który odsłania naprawdę spore fragmenty dawnego ratusza. Sądzę, że to będzie jedno z tych miejsc w Częstochowie, które już wkrótce będziemy pokazywać naszym gościom z kraju i zagranicy" - powiedział wiceprezydent Częstochowy Piotr Grzybowski.

Rola Funduszy Europejskich

Teatr rzeźb jest częścią projektu o nazwie "Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu placu Starego Rynku". W ramach tej inwestycji na placu powstał już przeszklony pawilon, wzniesiony w miejscu odkrycia pozostałości murów starego Ratusza, kameralny amfiteatr i fontanny z podświetlonymi dyszami tryskaczy, zainstalowane na płycie rynku.

Jak podaje Urząd Miasta, prace związane z częścią drogową, przebudową i aranżacją przestrzeni Starego Rynku powinny zakończyć się do końca 2020 r. W pierwszym kwartale przyszłego roku trwać będą jeszcze prace wewnątrz pawilonu.

85 proc. kwalifikowanych kosztów prac (ponad 16 mln zł) pokryją fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego, 10 proc. (prawie 1,9 mln zł) dołoży budżet państwa. Pozostałe koszty kwalifikowane (5 proc.), a także całość nakładów w części dotyczącej modernizacji dróg pokryje samorząd Częstochowy. W sumie inwestycja ma kosztować ok. 24 mln zł. Koncepcja, projekt, wykonanie i montaż 14 rzeźb to dodatkowa umowa opiewająca na 1,29 mln zł brutto.

Stary Rynek jest historycznym centrum dawnej Starej Częstochowy - miasta nad Wartą, które istniało, zanim Aleje połączyły je z Nową Częstochową, skupioną wokół klasztoru. Stary Ratusz - kiedyś centralny obiekt Starego Rynku - był jednym z symboli miasta do początku XIX wieku. Stąd pomysł na odpowiednie zaznaczenie i wyeksponowanie - w nowoczesnej postaci - miejsca, gdzie niegdyś stał ratusz.


Chcesz sięgnąć po Fundusze Europejskie? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy konsultantów Punktów Informacyjnych! Po więcej informacji zajrzyj na stronę: 

www.pife.gov.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Funduszach Europejskich, wejdź:

www.funduszeeuropejskie.gov.pl