Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

Dofinansowanie z UE dla PKP PLK na inwestycje w Małopolsce

PKP PLK pozyskały 104 mln zł unijnego dofinansowania na rewitalizację linii kolejowej nr 117 na odcinku między Kalwarią Zebrzydowską i Andrychowem w Małopolsce. W sumie wartość prac to ponad 129 mln zł. Inwestycja usprawni ruch kolejowy z Krakowa do Bielska-Białej.

W czwartek umowę na dofinansowanie zadania z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego podpisali wicemarszałek województwa Łukasz Smółka oraz Mateusz Wanat, dyrektor Regionu Południowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Rozpoczęta w lipcu tego roku modernizacja odcinka linii nr 117 ma na celu rewitalizację nierentownego połączenia kolejowego, które pod względem czasu dojazdu i komfortu podróży przegrywa nie tylko z samochodami osobowymi, ale także z prywatnymi przewoźnikami.

Ułatwienia dla mieszkańców

Cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że umowa na dofinansowanie gwarantuje realizację inwestycji ważnej nie tylko dla mieszkańców Małopolski.

"Zakończenie prac na linii kolejowej Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Wadowice - Andrychów, w tym nowy przystanek w Wadowicach, zwiększy dostęp do kolei i poprawi warunki życia mieszkańców. Podobne projekty ułatwiające komunikację realizowane są na terenie całego kraju. Konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej" - wskazał Adamczyk.

Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK ocenił, że inwestycja na tej trasie zapewni sprawniejsze podróże w regionie, a nowe i przebudowane przystanki - lepszy dostęp do pociągów.

"Pomimo epidemii koronawirusa PKP Polskie Linie Kolejowe realizują ważne społecznie projekty, podpisywane są umowy i ogłaszane przetargi" - zaznaczył prezes PLK.

Po modernizacji pociągi będą mogły jechać pomiędzy tymi małopolskimi miejscowościami z maksymalną prędkością 80 km/godz., a nie jak obecnie 40 km/godz.

Pierwsze efekty już w tym roku

Według zapowiedzi pierwsze efekty prac pomiędzy Wadowicami i Andrychowem mają być odczuwalne dla podróżnych jeszcze w tym roku. Po demontażu starych elementów trasy ułożono już kilkanaście kilometrów nowego toru. Postępuje montaż i regulacja sieci trakcyjnej. Przebudowywane są perony na stacji w Andrychowie oraz na przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie, a także trwa budowa dodatkowego przystanka w Wadowicach, w rejonie osiedla Podhalanin. Zgodnie z planami wszystkie prace budowlane zakończą się w połowie 2021 r.

Jak podkreślił wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, inwestycja na linii kolejowej nr 117 to część większej całości, związanej z tym, że Małopolska efektywnie inwestuje w kolej.

"Małopolanie przyzwyczaili się już do tego, że pociągi są tanie, szybkie, komfortowe i punktualne. Wierzę, że ta inwestycja przyniesie realne korzyści nie tylko mieszkańcom, którzy będą mogli łatwiej dotrzeć do szkoły, pracy czy na uczelnię, ale także dla środowiska naturalnego, bo w ten sposób ograniczamy liczbę samochodów na małopolskich drogach" - dodał Smółka.

Jak zapowiedziano, PKP Polskie Linie Kolejowe wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego przygotowują kolejne etapy rozwoju transportu kolejowego w regionie. Wiosną tego roku podpisano umowę na opracowanie studium wykonalności, które pozwoli określić priorytety inwestycyjne na terenie województwa w ramach nowej puli środków UE 2021 - 2027.

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne