Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

Innowacje w medycynie potrzebne "od zaraz"

Konsultacje z lekarzem wideo lub na czacie, przenośny stetoskop połączony z aplikacją, szybsza diagnostyka dzięki cyfrowym zasobom danych, monitorowanie stanu pacjenta w stanie rzeczywistym - brzmi jak streszczenie odcinka serialu Dr House? Nic bardziej mylnego! To przykłady innowacyjnych rozwiązań, które mogą zawojować polską i światową medycynę. Ich rozwój przyspiesza odpowiednie finansowanie: z Funduszy Europejskich i środków naszego budżetu. To właśnie dzięki nim wiele firm, ośrodków badawczych, czy placówek medycznych i laboratoriów zyskało pieniądze na prace nad nowatorskimi produktami czy usługami.

Telemedycyna, czyli "Halo, panie doktorze, co mi dolega?"

Telemedycyna to nic innego jak dostarczanie usług medycznych na odległość. Skonsultowanie wyników badań, prośba o receptę, monitorowanie stanu zdrowia bez wychodzenia z domu - to tylko kilka przykładów wykorzystania telemedycyny w życiu codziennym. Choć obszar ten był rozwijany od dawna, to tak naprawdę rok 2020 i pandemia przyspieszył tempo wdrożenia takich rozwiązań. Jednym z nich jest chociażby możliwość uzyskania podczas teleporady e-zwolnienia czy e-recepty. Recepta w formie elektronicznej to przede wszystkim oszczędność czasu, wygoda, ale i bezpieczeństwo. W przypadku lżejszych dolegliwości czy przyjmowania leków na stałe, oszczędza wizyty w przychodni.

To jednak nie wszystkie jej zalety. E-recepta jest zawsze czytelna, gdyż nie ma żadnych zapisów odręcznych. Ryzyko, że pacjent otrzyma niewłaściwy lek lub w nieodpowiedniej dawce praktycznie nie występuje. Co więcej, jeżeli pacjentowi przepisano więcej leków, nie musi on prosić o odpis i nie utraci refundacji — każdy lek można kupić w dowolnej aptece. Usługa e-recepty wspierana jest przez Fundusze Europejskie, a konkretnie Program Polska Cyfrowa oraz środki polskiego budżetu.

Wdech i wydech

Co pierwsze przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz "badanie"? Na pewno jest to stetoskop! Stetoskop to nieodłączny atrybut służby medycznej, który każdemu z nas kojarzy się z badaniem klatki piersiowej czy jamy brzusznej. To proste urządzenie, z którego medycyna korzysta od lat, ma dziś swojego godnego następcę. Mowa o urządzeniu StethoMe® - nowoczesnym i bezprzewodowym nadajniku, który wykrywa nieprawidłowości w układzie oddechowym. To innowacyjne urządzenie, za które odpowiada poznańska firma swoje zastosowanie znajduje w telemedycynie. Świetnie sprawdza się także w domowych warunkach, kiedy to pacjent może samodzielnie się zbadać, a następnie podzielić wynikami ze specjalistą. Rodzice mogą w ten sposób kontrolować zdrowie dzieci bez konieczności umawiania się na wizytę w przychodni, a to ogranicza liczbę niepotrzebnych wyjść.

Badania pokazały, że system potrafi lepiej niż lekarze pulmonolodzy wykryć i klasyfikować nieprawidłowe dźwięki w układzie oddechowym, które pojawiają się przy zapaleniu płuc, astmie czy innych infekcjach. Jak to jest możliwe? Specjalny program analizuje informacje zapisane w pliku dźwiękowym. Korzysta przy tym z ogromnej bazy danych i zapisów medycznych. Następnie, dzięki aplikacji, wstępny wynik badania prezentowany jest niemal natychmiast na ekranie smartfona. W następnej kolejności dane te są przesyłane do lekarza, który podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu. Urządzenie jest szczególnie przydatne w dobie walki z pandemią koronawirusa. StethoMe® pozwala zachować bezpieczny dystans pomiędzy lekarzem a pacjentem. By sfinansować swoje badania i opracować tę nowatorską technologię, jej twórcy skorzystali z dotacji z unijnego Programu Inteligentny Rozwój i środków krajowych.

Serce jak dzwon

Medyczne innowacje, które powstają dzięki inwestycjom z polskiego budżetu i ze środków unijnych, to nie tylko telemedycyna, choć to ona przychodzi dzisiaj na myśl jako pierwsza. To także doposażanie klinik, przychodni i oddziałów w specjalistyczny sprzęt medyczny po to, by systematycznie poprawiać jakość leczenia pacjentów.

Warto tu wspomnieć chociażby o nowoczesnym ośrodku kardiologicznym IKARDIA w Nałęczowie. Od lat wdraża on najnowocześniejsze rozwiązania chociażby w leczeniu pacjentów z chorobą wieńcową, które - są po prostu niezbędne. Zwłaszcza, że według raportu NFZ, z powodu choroby niedokrwiennej serca (powszechnie znanej jako choroba wieńcowa) co roku w Polsce umiera 100 tys. osób.

Nowa usługa wprowadzona w ośrodku IKARDIA, pomaga w kompleksowym leczeniu chorych z przewlekłą niedrożnością tętnic wieńcowych metodą przezskórną z zastosowaniem zintegrowanego systemu obrazowania tętnic wieńcowych. Dzięki środkom krajowym i unijnym, z Programu Polska Wschodnia, ośrodek mógł zakupić specjalistyczne urządzenia medyczne, niezbędne do wdrożenia takiej usługi.

Digital Brain - cyfrowe zasoby Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie

Mózg zapisany w formie cyfrowej? To ani nie horror ani nie science-fiction, a rzeczywistość! To projekt Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie , który polega na zapisaniu cyfrowym i powszechnym udostępnianiu wyników badań mózgów, gromadzonych od przeszło pół wieku przez tę instytucję.   Kolekcja obejmuje m.in. zbiór ok. 5 000 fragmentów mózgów utrwalonych w roztworach formaliny!

Dlaczego jest to tak ważny projekt? Bo ma na celu zapewnić otwarty i bezpłatny dostęp do zbiorów wszystkim zainteresowanym naukowcom i badaczom, w dowolnym miejscu na świecie. Dzięki digitalizacji danych medycznych, ośrodkom naukowym, badawczym, czy medycznym łatwiej będzie opracowywać nowe, innowacyjne metody leczenia. Prosty i otwarty dostęp do danych ułatwi także wymianę informacji. Zakończenie projektu planowane jest na 31 lipca 2021 r. Stworzenie takiej bazy umożliwiły pieniądze z unijnego Programu Polska Cyfrowa oraz z polskiego budżetu.

Medycyna to jedna z tych dziedzin, w której każda innowacja jest na wagę złota. A polscy naukowcy mają na tym polu wiele zasług. To dlatego jest to obszar, który tak mocno wspierają Fundusze Europejskie. I to na każdym etapie prac nad nimi. 

 

Chcesz sięgnąć po Fundusze Europejskie? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy konsultantów Punktów Informacyjnych! Po więcej informacji zajrzyj na stronę: pife.gov.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Funduszach Europejskich, wejdź:

www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy