Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

Pieniądze na przygotowanie wniosku o granty europejskie

Na pewno słyszałeś o Funduszach Europejskich. To połączone środki z UE i budżetu państwa, które dystrybuowane są w kraju. Za ich inwestowanie odpowiada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (programy krajowe) oraz zarządy województw (programy regionalne). Ale oprócz nich funkcjonują również programy, którymi zarządza bezpośrednio Komisja Europejska.


Fundusze, które rozdziela Komisja Europejska to ogromna, dodatkowa pula środków, z których korzystać mogą m.in. polscy przedsiębiorcy, naukowcy czy start-upy. Ubieganie się o nie może wydawać się trudne. Aplikuje się po nie po angielsku, często szuka partnerów do projektu w innych krajach członkowskich UE i procedury też są nieco inne.

Aby ułatwić start w takim konkursie, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła konkurs na granty na eurogranty, czyli możesz dostać pieniądze na... przygotowanie projektu, na który chciałbyś uzyskać grant Komisji Europejskiej. Dzięki nim opłacisz doradcę, który pomoże przygotować wniosek albo tłumacza. Wnioski mogą składać mikro, małe i średnie firmy. Nabór trwa do 12 stycznia 2021 roku.

Preludium, czyli pieniądze na wniosek

Jest o co walczyć, bo w konkursie ogłoszonym przez PARP jest aż 5 milionów złotych. Pojedyncza firma może dostać nawet ok. 280 tysięcy złotych.

Pamiętaj, to środki na przygotowanie się do gry o większą stawkę!

Interludium, czyli co dalej

Pieniądze pomogą Ci sfinansować przygotowanie wniosku o grant w takich programach jak:

LIFE - to dotacje na rzecz środowiska oraz klimatu. Wnioski mogą składać między innymi przedsiębiorstwa. Punktem kontaktowym w Polsce jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Warto zaznaczyć, że LIFE daje swoim grantobiorcom dużą swobodę w realizacji projektów i dofinansowuje nawet do 75% kosztów.

COSME - to grant dla mikro, małych i średnich firm, które chcą działać i sprzedawać swoje produkty na zagranicznych rynkach. W budżecie programu jest aż 2,3 mld euro. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z Punktem informacyjnym COSME w Polsce. Eksperci wskażą Ci konkursy, skonsultują wniosek czy pomogą w szukaniu partnera do projektu.

HORYZONT 2020 - finansuje badania naukowe i innowacje. Jego budżet to aż 80 mld euro. Dla przedsiębiorców najważniejsze wydają się tzw. projekty współpracy (Collaborative projects). Swoje przedsięwzięcia mogą realizować konsorcja firm i jednostek naukowych.

Horyzont 2020 to też pilotażowy program akceleracyjny dla małych i średnich firm (Enhanced European Innovation Council (EIC) Accelerator Pilot) z różnych branż, w tym startupów. Finansuje prace nad ostatecznym dopracowaniem produktu lub usługi oraz przygotowanie do komercjalizacji i skalowania. I, co niezmiernie ważne, wspiera głównie projekty wysokiego ryzyka z dużym potencjałem rozwojowym. Zaciekawiony? Skontaktuj się z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE.

Postludium, czyli sam dopiszesz zakończenie

Jak widzisz, jest o co walczyć. Spiesz się! Na Granty na Eurogranty masz czas do 12 stycznia 2021 r.! Konkurs współfinansuje Program Inteligentny Rozwój finansowany ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa.

 

Chcesz sięgnąć po Fundusze Europejskie? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy konsultantów Punktów Informacyjnych! Po więcej informacji zajrzyj na stronę: 

www.pife.gov.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Funduszach Europejskich, wejdź:

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

 

Strona główna INTERIA.PL
Polecamy