Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

Szkolenia i staże z Funduszy Europejskich

Podnoszenie kompetencji to inwestycja, która liczy się zawsze i na którą nigdy nie jest za późno. Bez względu na to, czy uczymy się podstawowej obsługi komputera, dekorowania wnętrz czy też programowania w kolejnym języku, zawsze możemy szukać wsparcia z Funduszy Europejskich.

Nie uczę się, nie pracuję i właściwie to nie mam pomysłu na siebie...

...ale chciałbym zrobić coś, żeby to zmienić. Wielu z nas z różnych powodów nie podjęło lub zrezygnowało z dalszej nauki albo z pracy. Czasem z powodów zdrowotnych, rodzinnych, a być może życie po prostu spłatało nam figla. Brakuje wiedzy albo doświadczenia, a czasem też zwyczajnie nie mamy pomysłu na siebie. Dla osób, które są w takiej sytuacji, Fundusze Europejskie i budżet naszego państwa oferują szkolenia zawodowe, staże, studia, czy nawet pomoc w szukaniu pracy lub zdobyciu dotacji na założenie własnej firmy. Rozpoczęcie czegoś nowego, bez względu na to, czy jest to pierwsza praca, studia, czy powrót do nich po dłuższej przerwie, jest stresujący i zwyczajnie obawiamy się, że sobie nie poradzimy. Takie obawy są zupełnie naturalne. Dlatego, w projektach unijnych otrzymujesz też wsparcie psychologa czy doradcy zawodowego. Jeśli uważasz, że po prostu wyszedłeś z wprawy w swoim zawodzie albo też masz teoretyczną wiedzę, której za bardzo nie praktykowałeś, możesz skorzystać ze stażu zawodowego.

Gdzie szukać czegoś dla siebie? Skorzystaj z wyszukiwarki, wybierz w niej województwo, zaznacz, czy masz mniej, czy więcej niż 30 lat, a także rodzaj wsparcia, jakiego szukasz. Skontaktuj się z organizatorem wybranego przez Ciebie projektu, dopytaj go o szczegóły i...skorzystaj!

Pamiętaj, że zawsze możesz też skontaktować się z najbliższym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich. Konsultanci poinstruują Cię, jak znaleźć szkolenie dopasowane do Twoich potrzeb. Listę i dane kontaktowe wszystkich placówek znajdziesz na stronie: www.pife.gov.pl.

Teoria teorią, ale praktyka najważniejsza

Wiedzą o tym studenci, którzy często mają głowy wypchane wiedzą, a potem konfrontują ją z realiami na rynku pracy. Po skończeniu studiów powinieneś posiadać, jak największe kompetencje - także praktyczne - aby zdobyć jak najlepszą pracę. W tym też pomagają Fundusze Europejskie. Finansują na przykład staże w firmach czy certyfikowane, profesjonalne kursy czy zajęcia warsztatowe. Aby dowiedzieć się, jak z nich skorzystać, zwróć się do biura karier na swojej uczelni. Pamiętaj, że studenci biorący udział w stażach otrzymują wynagrodzenie, pokrycie kosztów badań lekarskich, ubezpieczenia czy czasem nawet wynajmu lokum lub kosztów transportu. Zazwyczaj mogą też wskazać firmę, w której chcą odbyć staż, pod warunkiem, że wyrazi ona zgodę na współpracę.

Dowiedz się również, czy uczelnia nie korzysta z finansowania współpracy z zagranicznymi uniwersytetami, staży za granicą czy kursów językowych. To też fajna szansa na wzmocnienie Twoich kompetencji i doświadczenia. Studiujesz? Praktykuj!

Szkolenia dla pracowników i właścicieli firm

Jeśli jesteś pracownikiem firmy lub jej właścicielem i zatrudniasz ludzi, możesz podnosić ich kompetencje dzięki szkoleniom dofinansowanym ze środków krajowych i europejskich. Na specjalnej stronie możesz sprawdzić, jak szeroki jest wachlarz tych szkoleń i na jakich warunkach można z nich skorzystać. Na szczególną uwagę zasługują szkolenia w Akademii Menadżera MŚP, gdzie pracodawcy mogą zgłosić na szkolenie osoby na stanowiskach kierowniczych lub takich, które wkrótce dostaną na takie stanowisko awans. Szkolenia i doradztwo pozwolą im lepiej przygotować się do tej roli. Innym ciekawym projektem jest Nowy Start, gdzie mogą się zgłosić mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy już kiedyś prowadzili firmy, zamknęli je, a teraz wznowili działalność lub planują to zrobić.

Wszystkie te szkolenia, praktyki i profesjonalne doradztwo są finansowane z unijnego programu Wiedza Edukacja Rozwój i polskiego budżetu.

Cyfrowy senior

Fundusze Europejskie pamiętają nie tylko o młodych, ale też o seniorach. Dla tych, którzy skończyli 65 lat, a chcą podążać z duchem czasu, są szkolenia z podstawowej obsługi komputera, telefonu komórkowego czy też korzystania z Internetu. Można nauczyć się jak wyszukiwać informacje, korzystać z e-urzędu czy bankowości elektronicznej, można przekonać się, że umówienie wizyty do lekarza przez internet wcale nie jest takie straszne, jak się wydaje. Szkolenia są bezpłatne i współfinansowane z unijnego programu Polska Cyfrowa. Lista organizacji, które organizują szkolenia w dwunastu województwach dostępna jest w serwisie gov.pl.

Skontaktuj się z nimi i sprawdź, czy jest jeszcze miejsce. Jest ich sporo, bo przeszkolonych zostanie ponad 30 tys. seniorów z 1050 gmin w całej Polsce, w tym blisko 700 gmin wiejskich.

Fundusze Europejskie naprawdę zmieniają nasze życie. Jak sam widzisz, z nimi łatwiej nam zdobywać doświadczenie, pracę i zmieniać nasze otoczenie.


Chcesz sięgnąć po Fundusze Europejskie? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy konsultantów Punktów Informacyjnych! Po więcej informacji zajrzyj na stronę: 

www.pife.gov.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Funduszach Europejskich, wejdź:

www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy